dnes 21.11. od 08:30 do 17:00 a od 18:00 do 21:00
Srí Lanka
Exkurze na Srí Lance
dnes 21.11. od 08:30 do 17:00 a od 18:00 do 21:00
Pokud hledáte inspiraci, kam se během své dovolené na Srí Lance vydat, jste na správném místě. Poradíme Vám, co byste si rozhodně neměli nechat ujít.
Colombo
Zá návštěvu určitě stojí největší město Srí Lanky, Colombo. Leží na západním pobřeží, je kulturním, průmyslovým a komerčním centrem ostrova a mísí se zde moderní architektura s koloniálními budovami z dob Britského impéria. Název Colombo byl poprvé zaveden Portugalci v roce 1505, byl přejatý ze sinhálského názvu Kolon thota – "přístav na řece Kelani". Další možností je význam Kola-amba-thota – "přístav s listnatými mangovníky". Díky jeho velkému přístavu a výhodné poloze bylo známo již Řekům, Peršanům, Římanům, Arabům a Číňanům před více než 2 000 lety. Hlavním městem ostrova se stalo po připojení k Britskému impériu v roce 1815 a status hlavního města mu byl ponechán i po získání nezávislosti v roce 1948. Po odebrání statusu hlavního města začalo být město koncipováno jako komerční centrum Srí Lanky.
Zajímá Vás historie? Starověká města, počátky buddhismu nebo snad 8. div světa? Pak byste určitě neměli vynechat návštěvu Kulturního trojúhelníku, což jsou tři stará hlavní města: Kandy, Anurádhapura a Polonnaruva ležící v samém srdci Srí Lanky.
Kandy
Kandy je hlavní město regionu Vysočina, nabízí historii, kulturu, přírodu i městský ruch. Jeho historie sahá až do 14. století, bylo to hlavní město sinhálského království a v roce 1815 podlehlo Britům. Je protkáno sítí buddhistických chrámů a od roku 1988 je součástí světového dědictví UNESCO. Obklopuje jej svěží zeleň, lesnaté svahy hor, centrum se nachází nedaleko kandyjského jezera. Nachází se zde jedno z nejznámějších a nejposvátnějších míst pro buddhisty z celého světa - chrám Dalada Maligawa (podle buddhistické tradice je zde uložen Buddhův zub, jedna z nejcennějších buddhistických relikvií). Navštívit můžete i svatyně k uctívání hinduistických nebo místních božstev, tzv. dévalé (Nátha, Pattini, Višna a Kataragma), národní muzeum či nedávno otevřené muzeum čaje Hanthaně.
Anurádhapura
Od roku 380 před n. l. byla Anurádhapura největším a nejdůležitějším královským městem Cejlonu, více jak 1000 let odsud vládli sinhálští králové a v roce 1982 bylo toto starobylé město zapsáno na seznam světového dědictví UNESCO. Stojí zde mnoho buddhistických klášterů a pozůstatků starověkých budov, což z Anurádhapury činí důležitou archeologickou oblast. Většina historických památek se nachází v Sacred City, ale i přes to jsou památky mnohdy daleko od sebe a pokud je budete chtít projít všechny, nachodíte mnoho kilometrů. Není turisty navštěvována tolik jako Kandy a Polonnaruwa. Prohlídku je nejlepší začít u Srí Mahá Bódhi, posvátného stromu buddhistů, a budov kolem něj (Mosazný palác a dagóba Ruvanveliséja, které byly součástí Velkého chrámu). Srí Mahá Bódhi je posvátná smokvoň stará 2000 let, byla inspirací k vytvoření všech velkých staveb v Anurádhapuře. Trosky Mosazného paláce se zbytky najdete nedaleko posvátného stromu. Palác měl 9 pater a cely pro 1000 mnichů a návštěvníků. Severně od posvátného stromu za Dagóbou Ruvanvelisejá se nachází Dagóba Thuparama, která je nejstarší stúpou na světě. Ze severních zřícenin stojí za návštěvu socha Samandhi Buddhy ze 4. století a zbytky Královského paláce. Na jihu od posvátného stromu se nachází skalní chrám Issarasamana známý svou reliéfní výzdobou.
Polonnaruwa
Bývalé královské město Polonnaruwa bylo založeno později než ostatní, jeho vznik se odhaduje až na 11. století. Bylo hlavním městem dynastie Čólů a sinhálské říše. Ve 12. století zde bylo postaveno mnoho paláců, soch Buddhy a vznikly také rozsáhlé zahrady. Mezi nejzajímavější místa patří určitě zříceniny kolem Královského paláce s citadelou a poradní síní, tzv. sacred quadrangle (posvátný čtvercový prostor na vyvýšeném místě obehnaném zdí, ve kterém se nachází významné chrámy). Právě zde najdete jeden z nejkrásnějších objektů na ostrově – kruhový chrám Vatadage. Sem náleží také 54 m vysoká dagoba Rankota Vihára, která patří mezi největší na Srí Lance a je skutečně impozantní. V okolí Polonnaruvy se nachází také řada národních parků, na návštěvu se můžete vydat třeba do Národního parku Minneriya (vévodí mu velká nádrž Minneriya a pozorovat zde můžete volně žijící slony, vodní ptactvo, makaka bandara, jelena sambara a mnoho jiného; nejlepší dobou pro návštěvu je období sucha od června do září a je možná pouze s průvodcem s licencí a vozidlem).
Národní parky a chráněné rezervace zaujímají na Srí Lance více jak 8 % rozlohy. Mezi ty nejaktraktivnější patří:
Národní park Hortonské pláně
Mírně zvlněná náhorní plošina ve výšce 2000 metrů nad mořem. Plošina náhle končí jedinečným srázem, kdy terén klesá o více jak 800 m, místu se proto příznačně přezdívá Konec světa. Pro nejlepší výhled doporučujeme vstát velmi brzy, tak aby nebyl zastřen mraky. Nejjasněji bývá od ledna do března.
Lesní rezervace Sinharádža
Je zapsána na seznamu UNESCO a je poslední velkou nenarušenou oblastí deštného pralesa na Srí Lance. Leží na jihovýchodě na širokém horském hřebeni. Žije zde řada endemických druhů stromů a popinavých rostlin. Nejlepší dobou k návštěvě jsou sušší měsíce (od ledna do dubna a v srpnu a září).
Národní park Yala
Jeden z nejnavštěvovanějších národních parků. Leží na jihovýchodě Srí Lanky a a se svou rozlohou přes 125 tisíc hektarů je opravdu obrovským parkem, ve kterém žije celá řada zvířat, jako jsou levharti, krokodýli, sloni, jeleni indičtí, buvoli, šakali, opice a divocí kanci, které zde můžete pozorovat v relativně přirozeném prostředí. Nejvhodnější doba k návštěvě je od února do června. Bohužel v této době zde spíše než na zvěř narazíte na obrovské množství turistů.
Město Nuwara Eliya
Leží na úpatí nejvyšší hory Pidurutalagaly (které Britové pro její nezapamatovatelný název začali říkat Mount Pedro), ve výšce 1868 metrů nad mořem a je pravděpodobně nejvýše položeným městem Srí Lanky. Největšími atrakcemi v okolí města je celá řada vodopádů (z nichž některé leží doslova u cesty), možnost navštívit některou z továren na čaj (např. Mackwoods tea factory v Labookelie), nebo vyrazit trekovat do Národního parku Horton Plains. Samotné městečko Nuwara Eliya není ničím extra zajímavé. Tedy pominete-li skutečnost, že sem vyrazíte z pobřežních oblastí, kde je horko na padnutí, a už během cesty začnete potkávat stále více lidí v zimních bundách. Po příjezdu do Nuwara Eliyi ale pochopíte, že je něco opravdu trošku jinak, než jak jste na Srí Lance zvyklí. Pokud si totiž odmyslíte, že jste na Srí Lance a že kolem vás pochoduje spousta opálených místních (třebaže v oněch bundách), budete si připadat jako v Anglii: živé ploty, růžové zahrádky a malé domky s typickou červenou střechou… Kdybyste se tady přece jen nudili, můžete využít zdější 18 jamkové golfové hřiště. Golfový klub má útulný dřevěný bar a také vlastní badmintonový a kulečníkový sál.
Galle
Město ležící na jihozápadním pobřeží Srí Lanky a jedná se o 4. největší město ostrova, které v jeho historii hrálo velice důležitou roli. Využíval ho prý i sám král Šalamoun, který odsud do svého království dovážel slonovinu, pávy a další v té době velmi cenné zboží. Příchod evropských kolonizátorů je datován do roku 1505, kdy sem byla bouří zahnána portugalská loď a jelikož místní obyvatelé nechtěli Portugalcům umožnit vstup, ti si jej vynutili silou. Dnes je Galle především překrásnou ukázkou holandské koloniální architektury a je oprávněně považováno za nejkrásnější město Srí Lanky. Za zmínku určitě stojí místní maják a hodinová věž, kterou zde postavili Britové. Maják je velice fotogenický a nachází se přímo u hradeb pevnosti, takže jej zcela jistě neminete.
Hikkaduwa
Původně rybářská vesnička a nyní malé městečko Hikkaduwa leží na jihozápadním pobřeží Srí Lanky, protíná ji rušná silnice Galle Road, která spojuje Colombo s Galle. Hikkaduwa je známá svým bohatým podmořským světem s korálovými útesy a plážemi s možností vodních sportů. Populární je zde zejména surfing. Nejlepší podmínky pro surfování jsou v období od listopadu do března. Nejlepší období pro potápění je pak od listopadu až do dubna. V Hikkaduwě můžete vidět také buddhistický chrám Gangarama Mahavhara.
Peradeniya
Královská botanická zahrada Peradeniya je největší botanickou zahradou na Srí Lance. Nachází se zde více než 4 tisíce druhů stromů, rostlinek či lián. Obdivovat můžeme také různé druhy orchidejí, kterých zde roste asi 300. Mezi další zajímavosti patří obří fíkovník, stromořadí královských palem, či sbírka seychelských palem – každý ořech váží mezi 10 a 20 kg. Nedaleko vchodu se nachází zahrada koření, kde se můžete podívat na skořici, hřebíček, muškátový oříšek nebo další druhy.
Sigiriya
Asi 90 km od města Colombo leží uprostřed rovin areál posvátné Lví skály Sigiriya, která je zapsána do seznamů UNESCO. Již z dálky vás zaujme svou jedinečností v okolní krajině, která je rovná jako placka, a ze které najednou do výšky asi 200 metrů ční takřka kolmá skála, vzdáleně připomínající australskou Ayers rock. Původní schodiště, nebo alespoň jeho kousek, prochází obrovskými lvími tlapami, protože král Kashyapa zde nechal zbudovat obrovskou sochu lva, která měla symbolizovat jeho sílu (lev je na Srí Lance nejvyšším symbolem síly a moci).
Dambulla
Skalní chrámy Dambulla jsou plné maleb a soch Buddhy, srílanských králů a božstev. Výzdoba jeskyní je skutečně krásná a zachycuje Buddhův život, skutky a významné události v životě Srílančanů. Jelikož se jedná o jedno z historicky nejvýznamnějších buddhistických míst na Srí Lance, rozhodně stojí za návštěvu.
Pinnawala
Západně od oblíbeného města Kandy můžete navštívit sloní sirotčinec Pinnawala. Jedná se o turisty velmi oblíbené místo, kde je možné přijít do úzkého kontaktu s nádhernými slony indickými. Sloní sirotčinec v Pinnawale je zařízení, které si vzalo na starost péči o opuštěná mláďata a dospělé slony, kteří se o sebe nemohou postarat sami. Většina slonů, kteří se sem dostanou, jsou ještě mláďata, nemocná, zraněná a opuštěná svým stádem. Jedna slonice například přišla o nohu po kontaktu s nášlapnou minou, jeden slon je zde slepý. Sirotčinec v Pinnawale se o slony stará, krmí je, udržuje jejich každodenní režim a připravuje je na vypuštění do volné přírody.